• 021 22 72 22 29

راهنمای گردشگری شغل شد

 

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد: با موافقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راهنمای گردشگری شغل محسوب می شود.

 

به گزارش ایسنا، مرتضی رحمانی موحد روز چهارشنبه (13 اردیبهشت) در نشست فعالان صنعت گردشگری استان همدان، از اعلام موافقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعطای بیمه برای راهنمایان گردشگری خبر داد و بیان کرد: راهی چهار ساله پیموده و سیاست هایی به عنوان برنامه و راهبرد ترسیم شده و امروز باید حساب پس دهیم و بگوییم مجموعه تلاش ها با مشارکت آحاد و جوامع ذی نفع چه دستاوردی داشته و کدام نقطه از فعالیت های اجتماعی و اقتصادی در کشور را مورد تأثیر قرار داده است؟

وی به لزوم عرضه و معرفی فعالیت ها و خدمات گردشگری اشاره و عنوان کرد: عدم بیان خدمات ظلم است، به طوری که ابهامات و گلایه ها همیشه از عدم تعامل و گفتگو و نبود مکانیزم تعاملی است که با انجام گفتگو و تهیه فهرست دستاوردها برای رسیدن به نقاط مطلوب تر مصمم شده ایم.

رحمانی موحد با بیان اینکه صنعت گردشگری از این نوع نگاه ریشه می گیرد و در صورت وجود آن موفقیت حاصل می شود، ادامه داد: گردشگری برای همه یک امانت است و باید برای فردی که با امید و برنامه برای دیدن جذابیت های کشور سفر می کند، در حفظ و حراست و میزبانی مطلوب کوشا باشیم.

وی با تأکید بر اینکه پایداری و استمرار در حوزه گردشگری پیش بینی شده است، گفت: با وجود گردشگریِ پایدار، اقتصاد و امید شکل می گیرد و آینده ساخته می شود و تلاش در سازمان میراث فرهنگی نیز رسیدن به تصمیمی جامع و اجرایی قاطع و مثبت است.

وی با بیان اینکه در حوزه گردشگری باید منتظر فردی جدید با ایده های نو باشیم، به کاستی هایی موجود اشاره و اظهار کرد: سمت و نشر حرکت به سمت مطلوبیت بوده و با قضاوت منصفانه فعالانِ این حوزه، مسیر حرکت امیدبخش است که باید برای حفظ آن توان و اراده جمعی را مجتمع کنیم.

رحمانی موحد به باز کردن گره های بسیار این حوزه طی مدت 4 سال گذشته اشاره و تصریح کرد: تلاش ها و فعالیت های ذی نفعان، ایران هراسی را از منظر گردشگری به ایران دوستی بدل کرد و صنعت گردشگری به فضیلت و منقبت تبدیل شده و رقابتی در جامعه فرهنگی خارج از کشور برای دیدن از ایران ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه تعاملات بین المللی و آرامش در روابط خارجی شرط موثر و پایدار در توسعه گردشگری است، عنوان کرد: بر اساس بند 50 سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، برای ۵ برابر شدن گردشگران خارجی همه باید تلاش کنیم.

معاون گردشگری با اشاره به ظرفیت های بسیار زیاد گردشگری در داخل کشور و بازدید و اقامت بیش از 140 میلیون نفر در اقامتگاه های گردشگری در سال 95، خاطرنشان کرد: یکی از تلاش ها و توفیقات در نوآوری های گردشگری در 4 سال، معکوس شدن تخلیه و خروج جوانان از روستاها و نداشتن انگیزه بوده که به سمت ایجاد هیجان و کار و فعالیت اقتصادی در حوزه صنایع دستی و گردشگری و محصولات کشاورزی حرکت کرده و ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه ایران از نظر جاذبه های طبیعی جزء 5 کشور جهان است، اعلام کرد: سه هزار و 100 جاذبه طبیعی شناسایی و ثبت شده است و اطلس جاذبه های طبیعی برای گردشگری را منتشر خواهیم کرد.

رحمانی موحد به اقامت های بوم گردی به عنوان یک نوآوری در گردشگری اشاره و بیان کرد: ایجاد و تأسیس 530 اقامتگاه در 28 روستا و 2 منطقه آزاد، یک ارزش و امید و موهبت در حوزه گردشگری محسوب می شود.

وی به معرفی «سفره ایرانی» به عنوان ارزش بزرگ صنعت گردشگری در سال گذشته که سبب رشد گردشگری است اشاره و اظهار کرد: بر اساس ضوابط گردشگری، اقامتگاه ها باید از غذاهای متنوع ایرانی استفاده کنند.

معاون گردشگری با بیان اینکه میهمان نوازی یک فضیلت است و تمرکز دولت بر این بخش بوده گفت: دستورالعمل و منشور جامع میهمان نوازی کشور تدوین و ابلاغ خواهد شد.

وی به سمت و سوی عملکرد دولت در حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: گردشگری و حمایت از آن به یک منزلت تبدیل شده و اجماع ملی است.

رحمانی موحد به اقدامات دولت برای جذب گردشگر بیشتر اشاره و بیان کرد: سیاست های ثابت و شفاف دولت در رونق در ساخت و سازها، ساماندهی دفاتر گردشگری، ساماندهی وضعیت راهنمایان گردشگری و گسترش زیرساخت های مناطق از جمله اقدامات است.

وی در ادامه با اشاره به تنوع زنجیره خدمات گردشگری بیان کرد: این زنجیره اقامتگاه ها، هتلدارها، بوم گردها، دفاتر و مؤسسات آموزشی، واحدهای بین راهی و رستوران ها، مراکز تفریحی و تخصصی سلامت و درمان را شامل می شود.

رحمانی موحد راهنمایان گردشگری را مهم ترین زنجیره صنعت گردشگری دانست و اعلام کرد: راهنمایان گردشگری امانتداران خانواده گردشگری هستند.

وی با بیان اینکه جاذبه اول گردشگری در ایران زیارت است و بالای 60 درصد آمار گردشگران کشورهای همسایه در سال 94 به زیارت اختصاص داشته، عنوان کرد: سال گذشته با افزایش 10 درصدی در صدور ویزای جهانگردی و ورود گردشگر به کشور رکورد خوبی داشتیم و در گردشگری تخصصی و محتوایی نیز شاهد رشد هستیم.

وی ادامه داد: 10 کشور اول گردشگری بین المللی به ایران کشورهای عراق، آذربایجان، ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، بحرین، افغانستان، کویت و چین هستند که برای تقویت راهنمایان و غذاهای آنها برنامه ریزی کرده ایم.

معاون گردشگری با اشاره به رشد 56 درصدی ورود گردشگران اروپایی نسبت به سال 94، بیان کرد: این رشد نشان دهنده آن است که علائم حیات، نشاط و رونق در پیکره و ساختار گردشگری کشور پیدا شده و تلاش و اهتمام و صبوری دولت وضعیت مطلوب را ایجاد کرده است.

وی در پایان با اشاره به نقش گردشگری در تولید و اشتغال بیان کرد: امیدوارم گردشگری به یک بستر و مطالبه تبدیل شود.